IreneS
Intuit Alumni

Business & farm

Yes - Since you use the truck for both businesses, divide the cost of the truck by the amount of use for each business.  If it's used equally, $31k for each business.

**Say "Thanks" by clicking the thumb icon in a post
**Mark the post that answers your question by clicking on "Mark as Best Answer"

View solution in original post