Get your taxes done using TurboTax

here's a link to the Celiac Disease Foundation

 

i would say apples to apples is a proper comparison so if gluten-containing food  comes in a pack of 12 but gluten-free in a pack of 4 you would multiply the cost of the 4 by 3 to come up with a comparison

 

https://celiac.org/gluten-free-living/federal-benefits/tax-deductions/