I own a property with my domestic partner and we pay real estate taxes through our mortgage. We each pay a different percentage of the mortgage. How can we deduct our share of the real estate taxes on Schedule A?
Here are some assumptions to illustrate:
My understanding is we can each take part of the real estate tax deduction:
- My deduction = $8000 * 60% = $4800
- Partner's deduction = $8000 * 40% = $3200
Is my calculation correct?
You'll need to sign in or create an account to connect with an expert.
Yes, you are correct.
Yes, you are correct.
Still have questions?
Questions are answered within a few hours on average.
Post a Question*Must create login to post
Ask questions and learn more about your taxes and finances.
TylerRoadie
Returning Member
steve13
Level 3
wannatakeanap
New Member
neal-cfl9
New Member
yuhsien32
New Member